• FINAŁ AKCJI WYŚLIJ PĄCZKA DO AFRYKI

          • Dnia 23 stycznia, nasza szkoła wzięła udział w akcji Wyślij pączka do Afryki. Podczas kiermaszu można było zakupić pączki, donuty oraz inne słodkości przygotowane przez rodziców. Zebrane pieniądze zostały wpłacone na konto Fundacji Kapucyni i Misje.

            Dziękujemy!

            /tekst: mgr K. Malska-Ziemińska/

          • BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE

          • Dbając o bezpieczeństwo naszych uczniów w czasie zbliżających się ferii zimowych, 22 stycznia odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne z funkcjonariuszami Policji dla uczniów kl. I-IV. Podczas prelekcji Policjanci przypomnieli o zagrożeniach mogących pojawić się w trakcie ferii. Omówili również zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przypomnieli jak należy organizować kulig czy bitwę na śnieżki, by zabawy te kończyły się szczęśliwie. Ostrzegli przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko ruchliwych ulic. Przypomnieli zasady postępowania wobec nieznajomej osoby, ale również uświadomili dzieciom do kogo mogą zwrócić się o pomoc w przypadku zgubienia się w obcym miejscu. Uczniowie mogli przypomnieć sobie, jak należy się zachować, jeśli staną się świadkami zdarzeń, w których zagrożone jest ludzkie życie oraz pod jakie numery należy dzwonić, aby uzyskać potrzebną pomoc. Ważnym elementem spotkania była rozmowa o przestrzeganiu zasad poruszania się po drogach, szczególnie po zmroku, kiedy niezbędne stają się elementy odblaskowe. W trakcie spotkania uczniowie mogli zadawać pytania i dzielić się swoimi przemyśleniami oraz spostrzeżeniami.

            Życzymy uczniom Naszej Szkoły udanych ferii i szczęśliwego powrotu do Szkoły.

            /tekst: mgr S. Skóra/

          • Filip Malik laureatem konkursu plastyczno-historycznego IPN-u

          • 19 stycznia br. w Instytucie Pamięci Narodowej w Rzeszowie odbył się finał konkursu plastyczno-historycznego pt.: "Namaluj historię dziadków".

            Celem tegorocznej edycji było rozbudzanie zainteresowania historią poprzez bezpośredni kontakt z jej świadkami. Poznając losy bohaterów sprzed lat, młody człowiek miał okazję zastanowić się nad tym, jak warto w życiu postępować, poznać, dla jakich idei ludzie poświęcali życie i czy dawniej i dziś ludzie tak samo kochali ojczyznę i wolność.

            Prymas Stefan Wyszyński powiedział: "Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staj się narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości. Naród,  który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się".

            Historię swojego pradziadka opowiedział poprzez komiks Filip Malik uczeń kl. 8a pod opieką nauczyciela Patrycji Idzik, zajmując II miejsce w konkursie. Swoją pracę poświęcił i zadedykował pamięci pradziadka Jana Kolińskiego - żołnierza niezłomnego pisząc, że "dzieli nas tylko czas".

            /tekst i zdjęcia: Małgorzata Malik/

          • AKILIADA GRUDZIEŃ

          • W grudniu uczyliśmy się w ruchu podczas kolejnego wyzwania realizowanego w ramach projektu pn. AKILIADA.

            Nasi uczniowie wyruszyli do Rio de Janeiro, gdzie rozwiązując zagadkę, odkrywali ciekawostki o 🇧🇷Brazylii i pogłębiali wiedzę o atrybutach sportów na Letnich Igrzyskach Olimpijskich.

            FOTORELACJA

          • Zajęcia Orląt z historii Związku Strzeleckiego

          • 19 stycznia, już po raz kolejny na zbiórce Orląt ZS w SP3 gościliśmy dra Jacka Magdonia z IPN-u, a zarazem Głównego Inspektora ds. Orląt, który tym razem przybliżył nam Historię Związku Strzeleckiego na Podkarpaciu w okresie zaborów i II Rzeczpospolitej.19 stycznia, już po raz kolejny na zbiórce Orląt ZS w SP3 gościliśmy dra Jacka Magdonia z IPN-u, a zarazem Głównego Inspektora ds. Orląt, który tym razem przybliżył nam Historię Związku Strzeleckiego na Podkarpaciu w okresie zaborów i II Rzeczpospolitej.

          • Zimowe wyprawy po ważne sprawy

          • Korzystając z zimowej aury oraz mając ambitne plany by pomóc ptakom przetrwać zimę, klasa 1b wykonała ekologiczne karmniki. Następnie dzieci zawiesiły je na jednym z drzew w pobliżu szkolnego boiska. Dzięki temu każdego dnia możemy obserwować ile ptaków odwiedza naszą „stołówkę” i systematycznie uzupełniać zapasy jedzenia. Oczywiście uczniowie musieli sprawdzić przy okazji czy śnieg jest dostatecznie miękki i puszysty, a górki odpowiednio pochyłe do zimowych zabaw. Po licznych testach, potwierdzamy, że zarówno śnieg, górki jak i cała klasa 1b są gotowi na zbliżające się ferie zimowe.

            FOTORELACJA

          • Przedstawienie z okazji świąt Bożego Narodzenia

          • Czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia to najpiękniejsze dni w roku, które przeżywamy bardzo uroczyście. To właśnie z tej okazji uczniowie klas IIb i IIIb przygotowali świąteczne przedstawienie. Pięknie recytowane wiersze przeplatane kolędami i pastorałkami przypominały o wydarzeniach sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Cała uroczystość zakończyła się świątecznymi życzeniami i wspólnym kolędowaniem. Inscenizację wraz z dekoracją przygotowały wychowawczynie.

            /tekst: mgr E. Kmieć/

            FILMIK 1

            FILMIK 2

            FILMIK 3

            FILMIK 4

            FILMIK 5

            FILMIK 6

            FILMIK 7

            FILMIK 8

          • Wycieczka klas siódmych do magicznego Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie

          • W dniu 21 grudnia b.r. klasy 7a i 7b pod opieką pań: Patrycji Idzik, Anny Paściak i Elżbiety Hulek zwiedziły Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Placówka jest przedsięwzięciem pana Janusza Bilińskiego – właściciela przedsiębiorstwa Firma Biliński. Muzeum powstało w 2012 roku i jest owocem kilkunastoletniej pasji kolekcjonerskiej jego właściciela. Zgromadzony zbiór obejmuje kilka tysięcy eksponatów, w większości umieszczonych w gablotach, ale także na choinkach. Uczniowie mogli poznać różne style ozdabiania drzewka bożonarodzeniowego – amerykański, wiktoriański, norweski, francuski i staropolski. Poza klasycznymi mikołajami i bałwankami obejrzeliśmy szklane samochody, żaglówki, rybki, owady, jaja carskie, serduszka, zwierzątka, anioły, budynki, ogromne bańki z pejzażami, a także z motywem halloweenowym. Bombki te zostały wykonane ręcznie zgodnie z wielowiekową tradycją.

            Po zwiedzeniu ekspozycji uczniowie mogli poznać proces powstawania baniek, który odbywa się ręcznie, a ma swój początek w dmuchalni. Bombki są wydmuchiwane z cienkich szklanych rur w bardzo wysokiej temperaturze. Następnie poddawane srebrzeniu suszą się w specjalnym pomieszczeniu, by w kolejnym etapie trafić do rąk dekoratorek, które pokrywają je lakierem oraz farbami i innymi elementami ozdobnymi. Początki produkcji baniek datuje się na 1847 r. Podczas zwiedzania dekoratorni można było podziwiać pracę pań, które malowały i ozdabiały brokatem bombki w kształcie kul, ciasteczek-makaroników, piesków, kotków oraz orła w złotej koronie na biało-czerwonym tle.

            Kolejną atrakcją w tym czarującym miejscu są warsztaty zdobienia bombek. Na dużym stole czekały na uczniów pudełeczka z klejem i barwnymi brokatami. Mogli samodzielnie, według własnego pomysłu i inwencji twórczej, ozdobić bańki, które potem zabrali do domu. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć młodzież miała czas na zakupy szklanych ozdób choinkowych w sklepie firmowym.

            Z kartonami wypełnionymi bombkami opuściliśmy muzeum i skierowaliśmy się do restauracji McDonald’s w Kolbuszowej, aby uzupełnić nadwątlone siły. Pełni niezapomnianych wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną, którą uczniowie urozmaicili wesołymi piosenkami. Po powrocie do szkoły rozdzieliśmy zamówione spersonalizowane bombki z napisami i te, wykonane samodzielnie podczas warsztatów.

            Wycieczka w tym niepowtarzalnym miejscu miała swój magiczny urok, a świąteczny klimat ogarnął nas wszystkich. Wspaniałą atmosferę budowało także kulturalne zachowanie uczniów.

            /opis: wychowawczynie klas siódmych/

          • Świąteczne życzenia w języku francuskim

          • Tradycyjnie jak co roku uczniowie klas 8 składają życzenia i śpiewają świąteczną piosenkę w języku francuskim. We wtorek odwiedzili w klasach swoich nauczycieli oraz młodszych kolegów i koleżanki życząc im Joyeux Noël et Bonne Année 2024!

            FILMIK - 1

          • SZKOLNY KONKURS GRAFIKI KOMPUTEROWEJ „KARTKA BOŻONARODZENIOWA 2023”

          • Jak co roku w naszej szkole, w okresie przedświątecznym, przeprowadzono konkurs grafiki komputerowej pt. "Kartka bożonarodzeniowa", do którego nauczyciele informatyki zaprosili wszystkich uczniów klas I - VIII. Była to już jego XII edycja. Zadaniem uczestników było wykonanie projektu kartki świątecznej techniką komputerową w programach graficznych: kl. I - III Paint, kl. IV - VI Paint lub dowolny program graficzny (np. PowerPoint, Logomocja - Edytor Postaci lub GIMP), kl. VII - VIII animacja, również w wybranym programie graficznym.

            Do konkursu zgłosiło się 42 uczniów, w tym 18 uczestników z klas I - III, 21 - z kl. IV - VI oraz 3 osób z kl. VII - VIII.

            Jury - nauczyciele informatyki, wyłoniło laureatów konkursu. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy.

            Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy odniesionego sukcesu.

            POKAZ ANIMACJI:

            Animacja - Miłosz Mazur 6b

            Animacja - Filip Malik 8a

            Animacja - Wiktoria Zamorska 7a

             

          • WIGILIA STRZELECKA

          • 20 grudnia Orlęta wzięły udział w Wigilii Strzeleckiej, która odbyła się w sali "Sędzisz" w Sędziszowie Młp.

            Po przywitaniu gości oraz krótkiej prezentacji działalności sędziszowskiej Jednostki Strzeleckiej w roku 2023, komendant główny ZS bryg. Marek Matuła i dowódca JS2051 insp. Bartłomiej Feret wręczyli dyplomy z awansami na starsze stopnie orlęce. Następnie odbyło się tradycyjne łamanie opłatkiem oraz wieczerza wigilijna.

            Życzymy wszystkim WESOŁYCH ŚWIĄT!

          • WIGILIA klasy 6B w Siedlisku Janczar W Pstrągowej

          • 20 grudnia 2023r. klasa 6b pod opieką wychowawczyni Pani Agaty Tabaczyńskiej-Mazan i Pani Urszuli Więcek wybrała się na uroczystą „Wigilię Klasową” do Siedliska Janczar w Pstrągowej.

            Przygotowanie do wigilii rozpoczęliśmy od wycinania różnych wzorów pierniczków, które później po upieczeniu dekorowaliśmy kolorowym lukrem i posypkami. Nasze pierniki tak pachniały i smakowicie wyglądały, że już w trakcie ich zdobienia były przez nas zjadane. Ich zapach i prószący za oknem delikatnie śnieg, wprowadziły nas w świąteczny nastrój i mogliśmy rozpocząć naszą wigilię. Najpierw Szymon przeczytał fragment ewangelii o „Narodzeniu Pana Jezusa", a następnie Pani Agata poprowadziła modlitwę, po której łamaliśmy się opłatkiem, składając sobie życzenia. Usiedliśmy wspólnie do świątecznego stołu, na którym pojawiły się tradycyjne potrawy: czerwony barszcz z uszkami, pierogi ruskie i kompot z suszonych owoców. Po posiłku zaśpiewaliśmy i zagraliśmy kilka kolęd, do których przygrywali nam na swoich instrumentach Klara i Szymon. Na zakończenie wigilijnego spotkania wyruszyliśmy na konną przejażdżkę wozami po okolicy.

            Tegoroczna wigilia klasowa była naprawdę wyjątkowa i miła. Zapach naszych pierniczków i pachnącej lasem choinki oraz dźwięki granych na żywo kolęd sprawiły, że nasza wigilia była pełna uroku i świątecznego nastroju.

            /relacja uczennicy kl. 6B – Hani Wszołek

          • WIGILIA klas piątych w Pstrągowej

          • W świątecznej atmosferze 19 grudnia 2023 r. klasy 5a i 5b  wraz z opiekunami p. Ewą Piwowar, p. Sylwią Skóra i p. Urszulą Więcek udali się do Pstrągowej na Wigilię. Każdy w odświętnym stroju zebrał się wokół świątecznego stołu  i dzielił się opłatkiem. Po złożeniu życzeń zasiedliśmy do stołu. Delektowaliśmy się domowym żurem z grzybami leśnymi, barszczem czerwonym z uszkami, pierogami z białym serem, kapustą z grzybami oraz domowym ciastem. Po uroczystym spotkaniu każda z klas udała się na kulig. Czas upłynął w miłej atmosferze i jakoś  nikomu nie spieszyło się do domu. To był miły, ciepły, radosny dzień.

            /tekst: mgr S. Skóra/

          • Św. Mikołaj i Wigilia w klasie 4B

          • W dniu 6 grudnia naszą klasę odwiedził Mikołaj w towarzystwie dwóch aniołków - Marlenki i Kornelki. Przyniósł ogromny wór prezentów! Dziewczynki dostały piękne kubeczki, kocyki, opaski i kokardki do włosów, a chłopcy głośniki, gry planszowe i piłki. Wszyscy otrzymali mnóstwo słodyczy. Wizyta tak wspaniałych gości, zakończyła się sesją fotograficzna - każdy chciał mieć pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem!

            W dniu 15 grudnia w odbyła się klasowa wigilia, przygotowana przez rodziców uczniów. W pięknie przystrojonej klasie, na wigilijnym stole zapłonęły świece, pojawiły się stroiki świąteczne, sianko i opłatki.

            Wśród potraw były pierożki, ciasta, cukierki, kompocik i owoce.

            Uczniowie dzielili się opłatkiem i życzyli sobie wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia. Wspólnie śpiewali znane i lubiane kolędy.

            Mimo świątecznego nastroju, trzeba było niestety wrócić na lekcję :)

            /tekst: mgr A. Kuc/

          • Konkurs: „POD GWIAZDĄ BETLEJEMSKĄ”

          • Grudzień jest miesiącem pełnym ciepła i dobroci. To czas, kiedy przygotowujemy się na Święta Bożego Narodzenia, a nasze serca wyczekują czasu z najbliższymi, jak małe dzieci Pierwszej Gwiazdki. W naszej szkole miał miejsce konkurs bożonarodzeniowy pod nazwą "Pod Gwiazdą Betlejemską". Wzięło w nim udział 23 osoby. Nagrodzonych zostało siedem prac. Wszystkie z nich są pięknymi dziełami przestrzennymi, wykonanymi różnymi technikami. Temat konkursu z racji swojej tajemniczości został zrozumiany dwojako, dlatego możemy cieszyć się pięknymi pracami zarówno Gwiazdy Betlejemskiej, jak i Świętej Rodziny, do której wskazywała ona drogę.

            Adresatami konkursu byli wszyscy uczniowie naszej szkoły. Dzielił się on na trzy kategorie: klasy I-IV, V-VIII i na pracę grupową.

            NAGRODY:

            Kategoria KLAS I-IV:                                

            • Faustyna Krajewska (1a)
            • Oliwier Baster (2a)

            Kategoria KLAS V-VIII:

            • Hulek Magdalena (5a)
            • Gabriela Sabik (7b)

            Kategoria PRACY GRUPOWEJ:

            • Michalina Żurek (3b) i Miłosz Żurek (5a)
            • Małgorzata Pokrzywa (3a) i Zofia Pokrzywa (1a)
            • Aniela Weiner (7a) i Julita Czapka (7a)

            Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród będzie miało miejsce na najbliższym czwartkowym przedstawieniu świątecznym, organizowanym z okazji  Bożego Narodzenia.

            Wystawa prac konkursowych została wyeksponowana w naszej szkole na parterze, a już w najbliższy poniedziałek prace będzie można zakupić na świątecznym kiermaszu. Pieniążki ze sprzedaży prac konkursowych przeznaczone zostaną na pomoc dla najbardziej potrzebujących.

            /tekst: mgr K. Szeliga-Babiarz/

          • WIGILIA klasy 7A w SKANSENIE w KOLBUSZOWEJ: „Wokół świątecznego stołu”

          • 15 grudnia b.r. uczniowie klasy 7a pod opieką wychowawcy p. E. Hulek oraz p. A. Worowskiej-Misiak wybrali się na wycieczkę do skansenu w Kolbuszowej, by wziąć udział w uroczystej klasowej Wigilii przygotowanej przez pracowników tamtejszego Muzeum Kultury Ludowej.

            Po krótkiej prelekcji wprowadzającej w klimat skansenu, nastąpiło zwiedzanie dworu z Brzezin, chałupy z Markowej oraz kościoła p. w. św. Marka Ewangelisty z 1843 r. Pan przewodnik opowiedział ze szczegółami o świątecznym wystroju izb, wróżbach wigilijnych i zwyczajach związanych z Bożym Narodzeniem. Uczniowie dowiedzieli się, czym były jutki, podłaźniczki oraz pająki, dlaczego w kącie izby stawiano snop zboża, a na podłodze rozścielano słomę, na której spano w nocy oraz po co pod świąteczny stół kładziono siekierę. Z wielką ciekawością siódmoklasiści słuchali jak to „drzewiej bywało”. Po przejściu do budynku Publicznej Szkoły Powszechnej przyszedł czas na kolejną atrakcję, którą było wykonanie przez młodzież tradycyjnych ozdób choinkowych z bibuły i słomy, jakimi przystroją swoją salę lekcyjną. Niektórzy wykonywali bombki, a kilka grup próbowało swoich sił przy łańcuchu. Kreatywność naszych uczniów ujawniła się podczas tworzenia pięknej i niepowtarzalnej biżuterii ze słomy i bibuły. Wszystkim towarzyszyła dobra zabawa i dopisywał wyśmienity humor.

            Kiedy potrawy wigilijne były już gotowe, nakryto stoły białym obrusem, zapalono świecę, a biesiadnicy zasiedli do wspólnej wieczerzy, którą poprzedziło łamanie się opłatkiem i składanie sobie serdecznych życzeń. Na stole pojawiły się tradycyjne potrawy: barszcz z grzybami i ziemniakami, kapusta z grochem, pierogi tradycyjne z cebulką i kompot z suszu. Wigilia zakończyła się wspólnym śpiewaniem kolęd i pastorałek. Zapach potraw, kolędy i delikatnie prószący śnieg za oknem sprawiły, że atmosfera świąt udzieliła się wszystkim bez wyjątku.

            Spotkanie wigilijne przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Młodzież spędziła ze sobą czas, prowadząc wesołe rozmowy i zacieśniając więzi koleżeńskie. Do Sędziszowa wróciliśmy szczęśliwi, pełni wrażeń i nowych doświadczeń.

            /tekst: wychowawczyni kl. 7A/

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Sędziszowie Małopolskim
      • (+17) 22-16-825
      • Osiedle Młodych 20 39-120 Sędziszów Małopolski Poland
      • ePUAP: /SP3SedziszowMlp/domyslna
  • Galeria zdjęć

      brak danych