• Wsiąść do pociągu…

          • 16.06.2023r. uczniowie klasy 3a wraz z opiekunami wybrali się do kina „Helios” w Rzeszowie na pokaz filmów „Spiderman. Poprzez multiwersum” oraz „Mała Syrenka”. Swą wyprawę rozpoczęli w szkole skąd udali się na stację PKP w Sędziszowie Młp.. Dla niektórych dzieci był to pierwszy raz kiedy podróżowały tym środkiem transportu, a dla wszystkich pierwszy raz z klasą. Dlatego wycieczce towarzyszyły duże emocje. Na szczęście podróż przebiegła bez komplikacji i już po niespełna 30 minutach uczniowie mogli wygodnie rozsiąść się w kinie i obejrzeć wybrane filmy. Po seansie i krótkiej przerwie na posiłek, wspólnie wyruszyli na dworzec, skąd pociąg zabrał ich w drogę powrotną. Zmęczeni i pełni wrażeń wrócili do Sędziszowa, by móc świętować ostatni weekend przed wakacjami.

          • Lekcje z klasą. Jak odczytywać emocje?

          • Przez cały rok uczniowie klasy 3a uczestniczyli w Ogólnopolskim projekcie edukacyjnym Uniwersytetu Dzieci „Lekcje z klasą. Jak odczytywać emocje” w ramach, którego uczyli się:

            - koncentracji uwagi dzięki tej lekcji łatwiej będzie pokazać dzieciom siłę naszego umysłu i jego możliwości – tak aby same świadomie mogły kierować swoją uwagę na rozwiązanie danego zadania);

            - treningu myślenia (pozwala na generowanie rozwiązań, radzenie sobie w sytuacjach problemowych, zmniejsza stres w sytuacji zaskoczenia i pozwala dostosować się do zastanej sytuacji);

            - Jak ludzie przeżywają emocje? (Inteligencja emocjonalna wpływa na jakość relacji z innymi, umiejętność radzenia sobie ze stresem i satysfakcję z życia. Niektóre badania pokazują, że osiągnięcie sukcesu w życiu, aż w 80% zależy od umiejętności zarządzania emocjami a tylko 20% od intelektu! )

            - Jak wydobywa się emocje? (Wyrażanie emocji poprzez sztukę to jeden z głównych celów metod terapeutycznych, które wykorzystuje arteterapia. Można je wykorzystywać również do kształtowania nowych doświadczeń na każdym etapie rozwoju, a obcowanie ze sztuką, która ma właściwości relaksacyjne i uspokajające, jest korzystne dla osiągania równowagi emocjonalnej zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.)

            - Jak ukryć emocje w filiżance? (Nazywanie emocji jest uzależnione od możliwości językowych małego człowieka. Jednak nazywanie emocji, chociaż służy komunikowaniu się z innymi ludźmi, nie jest wystarczające do zrozumienia natury silnych emocji, takich jak gniew, złość, rozpacz, radość, strach – ich genezy, przebiegu czy następstw. Nie jest także możliwe rozumienie emocji doświadczanych przez innych ludzi bez przyjęcia perspektywy innego człowieka.)

            - Kto w rodzinie jest najważniejszy? (Współcześnie dzieci stają się wartością autoteliczną (centralną), maleje dystans między dziećmi i rodzicami oraz konieczność zupełnego podporządkowywania się. Coraz ważniejsze stają się potrzeby dzieci, coraz głośniej mówi się o ich uczuciach.)

            - Czym ludzie różnią się między sobą? (Określenie rodzaju temperamentu może pomóc w zrozumieniu siebie i innych ludzi)

            - Ile pomysłów mieści się w głowie? (Trenując płynność, giętkość i oryginalność myślenia, przyczyniamy się do usprawniania procesów myślowych, które przydają się również wtedy, gdy spotyka nas coś nieprzewidywalnego)

            Prowadzone zajęcia miały stanowić pewnego rodzaju podróż w głąb siebie, a tym samym podnieść jakość życia dzieci oraz ułatwić im funkcjonowanie w dorosłości. Jak prawdziwi studenci otrzymali indeksy, w których zbierali naklejki potwierdzające nabywane umiejętności, a na zakończenie projektu otrzymali pamiątkowe dyplomy ”ekspertów od emocji”.

          • PATRIOTYCZNA GRA TERENOWA ORLĄT 2023

          • 16 czerwca, odbyła się gra terenowa Orląt z naszej szkoły, która była podsumowaniem zbiórek szkoleniowych.

            Zorganizowały ją starsze orlęta, pod opieką chor. ZS Patrycją Idzik i wsparciu st. strz. ZS Amelii Idzik z Jednostka Strzelecka 2051 im. mjr Władysława Rudolfa-Wilka

            patr. Karol Jarząb:

            Gra zaczęła się podziałem 25 orląt na zespoły i wylosowaniem kolorów oznaczających każdą drużynę.

            W rozgrywkach uczestniczyło 6 drużyn: czarna, czerwona, żółta, zielona, niebieska i biała.

            Gra podzielona była na dwa etapy:

            Etap I

            Ten etap odbywał się w szkole. Każda drużyna wylosowała miejsce, do którego musiała się udać, aby uzyskać informacje od którego stanowiska ma zacząć w drugim etapie. W celu otrzymania tej informacji uczestnicy musieli rozwiązać różne zagadki historyczne, matematyczne oraz za pomocą szyfrów.

            Etap II

            Orlęta musialy wykonywać zadania na każdym z 6 stanowisk:

            Stanowisko nr 1 - rozpoznawanie obrazków, które przedstawiały różne miejsca i symbole związane z Polską, wojskiem i patriotyzmem;

            Stanowisko nr 2 - pytania dotyczące ZS "Strzelec";

            Stanowisko nr 3 - połączenie stopni orlęcych z odpowiednimi podpisami oraz ułożenie z rozsypanki Prawa Orląt;

            Stanowisko nr 4 - rzut szyszką do celu, czyli ćwiczenie celności;

            Stanowisko nr 5 - dopasowanie zdjęć osób powiązanych ze Związkiem Strzeleckim "Strzelec" im. Józefa Piłsudskiego z imieniem, nazwiskiem i pełnioną funkcją;

            Stanowisko nr 6 - sprawnościowy tor przeszkód

            Po zakończeniu gry każda drużyna otrzymała nagrodę zależną od zajętego miejsca

            Patriotyczna Gra Terenowa Orląt miała na celu przypomnienie ważnych rzeczy związanych z grupą, do której należą, a także sprawdzeniu wiedzy na jej temat.

          • KONKURS ORTOGRAFICZNY dla klas I – III

          • Konkurs ortograficzny dla uczniów klas I-III na stałe wrósł w kalendarz największych imprez szkolnych. Jak zwykle cieszył się on olbrzymią popularnością uczniów i nauczycieli. Z roku na rok obserwuje się coraz wyższy poziom konkursu, dlatego coraz trudniej było wyłonić zwycięzców. Często odbywało się to po wielu dogrywkach. Wszyscy uczestnicy uzupełniali wyrazy z lukami, które zawierały różne trudności ortograficzne, rozwiązywali podchwytliwe zagadki i rebusy oraz odpowiadali na pytania z różnych dziedzin.

            „MISTRZAMI ORTOGRAFII” zostali:

            Oskar Łuczyk – klasa Ia

            Maja Jordan – klasa Ib

            Norbert Pękala – klasa IIa

            Kornel Kuc – klasa IIb

            Sara Wróbel – klasa IIIa

            Nadia Klimek – klasa IIIb

            Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów i dziękujemy za udział w konkursie.

            Organizator konkursu – mgr Ewa Kmieć

          • Podsumowanie Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „(Nie)zwykła matematyka”

          • W mijającym roku szkolnym nasza szkoła uczestniczyła w całorocznym ogólnopolskim projekcie „(Nie)zwykła matematyka”. Nadrzędnym celem projektu było kształcenie inicjatywy i pomysłowości w rozwiązywaniu problemów oraz rozwijanie umiejętności wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce. W ramach projektu zrealizowano 16 zadań z dziesięciu modułów tematycznych.

            Uczniowie z wielkim zaangażowaniem podeszli do wykonywania poszczególnych zadań, wykazywali się pomysłowością i kreatywnością. Każdy młody matematyk z pewnością zauważył, że matematyka nie ogranicza się jedynie do wzorów i żmudnych rachunków, ale z przyjemnością można się nią również bawić.

            Udział w projekcie pokazał, że nauka matematyki może być ciekawa, satysfakcjonująca, pełna pozytywnych emocji i jednocześnie efektywna. Udział w projekcie pozwolił wyposażyć uczniów w umiejętności pozwalające im samodzielnie planować naukę, motywować się i uczyć.

            Wierzymy, iż realizacja zadań projektu przyczyniła się w znacznym stopniu do „odczarowania matematyki” oraz pozwoliła dać odpowiedź na kluczowe pytanie: „Do czego nam się ta wiedza przyda, po co się tego uczymy?”

            Cieszy nas fakt możliwości udziału w projekcie zwieńczony sukcesem - uzyskaniem Certyfikatu.

            Dziękujemy wszystkim uczniom za udział i zaangażowanie w realizację projektu. 

            /E. Hulek – szkolny koordynator projektu/

            Poniżej zdjęcia – zbiór wspomnień

          • Zajęcia kształtujące kreatywność – Laboratorium przyszłości

          • Zajęcia kształtujące kreatywność z informatyki odbywały się w klasach: 5B i 6B.

            Głównym celem zajęć było doskonalenie umiejętności już posiadanych i nabycie nowych

            w zakresie:

            - nauka programowania z wykorzystaniem aplikacji Scottie GO!,

            - doskonalenie umiejętności budowania bloków,

            - fotografowanie skryptów pokonywanie kolejnych poziomów gry Scottie Go!,

            - kształtowanie umiejętności logicznego myślenia i rozwiązywania problemów - nauka przez zabawę,

            - poznanie zasady działania robota Photon,

            - programowanie robota,

            - praca z wykorzystaniem opcji joysticka, draw i badge,

            - zapoznanie z zestawem SPIKE Prime. Budowa robotów. Pobieranie i instalacja programu LEGO Education SPIKE Prime. Aktualizacja huba, programowanie robotów,

            - wykonywanie kreatywnych ćwiczeń i rozwiązywanie problemów,

            - projektowanie i tworzenie modeli do druku 3D za pomocą programu Tinkercad,

            - drukowanie zaprojektowanych breloczków.

            Uczniowie na każdym spotkaniu doskonalili swoje umiejętności. Prowadzone zajęcia przyczyniły się do rozwijania zainteresowań robotyką i programowaniem, eliminowania niepowodzeń szkolnych, wzmacniania wiary we własne możliwości, zachęcani do aktywności na lekcjach.

            Linki do filmików:

            FILMIK-1

            FILMIK-2

            FILMIK-3

          • WYCIECZKA klasy 1a do SIEDLISKA JANCZAR w Pstrągowej

          • W dniu 13 czerwca 2023 roku klasa 1a wraz z opiekunami udała się na atrakcyjną wycieczkę do Pstrągowej.

            W otoczeniu natury, pierwszoklasiści mogli miło spędzić czas. Pierwszą atrakcją była indywidualna jazda konna pod okiem instruktora. Później uczniowie udali się do zagrody edukacyjnej, gdzie wzięli udział w warsztatach - „Od ziarna do chleba”, połączonych z pokazem tradycyjnego wypieku chleba. W czasie warsztatów, każdy wzbogacił swoja wiedzę na temat uprawy zboża dawniej i dziś, a także mógł własnoręcznie wyrobić ciasto i uformować swój chlebek. W czasie wypieku chleba uczniowie korzystali z kolejnej atrakcji. Mieli okazję podziwiać okoliczną przyrodę podczas spaceru bryczkami. Pobyt w Siedlisku zakończył się posiłkiem – grillowane kiełbaski i aktywnym spędzeniem czasu na placu zabaw.

            /tekst: p. K. Bieniek/

          • WYCIECZKA klasy 2b do Pstrągowej

          • 13 czerwca 2023 r. roku klasa 2b uczestniczyła w wycieczce do Siedliska Janczar w Pstrągowej. Uczniowie brali udział w warsztatach „Od ziarna do chleba”. Rozpoznawali różne rodzaje zbóż, dowiedzieli się jak dawniej wyglądały żniwa a także poznali sprzęty potrzebne w gospodarstwie. Każdy uczestnik ubrany w fartuszek, otrzymał porcję ciasta, pieczołowicie je wyrabiał i formował swój wypiek. Powstały chleby o fantazyjnych kształtach: warkoczy, rogalików i serc ozdobione nasionami słonecznika, czarnuszki i różnorodnymi płatkami zbożowymi. Kolejną atrakcją była przejażdżka bryczką po okolicy oraz indywidualna jazda na koniu Matadorze. Pobyt zakończył się konsumpcją pieczonych kiełbasek.

            Mimo pochmurnego dnia zajęcia były udane, a ciekawy program sprawił, że humory dopisywały. Każde dziecko wracało z wycieczki ze świeżutkim  własnoręcznie zagniecionym i uformowanym bochenkiem smacznego chleba.

          • „ROWEROWA WYPRAWA”

          • Dnia 13 czerwca 2023 r. klasa 8A uczestniczyła w wycieczce rowerowej do Kamionki. Na miejscu zbiórki pod „Orlikiem” przypomniano uczniom zasady uczestnictwa w ruchu drogowym, aby wyprawa przebiegała bezpiecznie.

            Głównym jej celem było poznanie okolicznych terenów oraz aktywne i kulturalne spędzanie wolnego czasu. Trasa wycieczki liczyła około 18 km i wiodła przez okoliczne wsie i lasy. Po drodze uczniowie mogli podziwiać rozciągające się przed nami widoki. Gdy dojechali do Kamionki czekało na nich wspaniałe ognisko, słodkości przygotowane przez panią M. Bochnak (mamę Alicji) oraz zasłużony odpoczynek. Na miejscu wszyscy uczniowie znaleźli coś zajmującego dla siebie. Ósmoklasiści piekli kiełbaski na widelcach ogniskowych, chleb z masłem czosnkowym, pianki i dobrze się bawili. Mieli też okazję pograć w siatkówkę i badmintona. Wkrótce ruszyli w drogę powrotną do Sędziszowa. Po powrocie wszyscy byli zadowoleni z wyprawy i miło spędzonego czasu. Wycieczka była bardzo ciekawa i pouczająca.

            /tekst: p. U. Kania-Wiater/

             

          • Dyskoteka dla klas I-III

          • Uczniowie klas 1-3 także mieli okazję bawić się przy udziale DJ SID-a. Dyskoteka ufundowana przez Szkolną Radę Rodziców była prezentem z okazji Dnia Dziecka. Przy akompaniamencie radiowych hitów dzieci uczestniczyły w różnego rodzaju atrakcjach m. in. rzucaniu do celu; przewozie piłeczek taczkami; zabawach z wykorzystaniem chusty animacyjnej; budowaniu toru dla piłeczki, tańczeniu z wykorzystaniem gry „Just Dance” oraz wielu innych. Jak widać na załączonych zdjęciach i filmach bawiliśmy się wyśmienicie.

          • DYSKOTEKA dla klas IV-VIII

          • 12 czerwca Rada Rodziców naszej szkoły zorganizowała dyskotekę z okazji Dnia Dziecka oraz kończącego się roku szkolnego. W godzinach porannych bawili się młodsi uczniowie z klas I-III, natomiast po południu starsi uczniowie z klas IV-VIII.

            Ulubiona muzyka, światła i dekoracje sprawiły, że wszyscy poczuli tę niezwykłą atmosferę i cudownie się bawili. Zabawę prowadził znany nam wszystkim „DJ SID WODZIREJ”. Na dyskotece nie zabrakło wspólnych zabaw m. in.: pociąg, chusteczka, kaczuszki, zumba, kowbojka, makarena i wiele innych. Dużą popularnością cieszyła się kilkukrotnie zatańczona Belgijka. Mimo zmęczenia zabawą, uczniowie zakończyli dyskotekę w doskonałych humorach.

            Dziękujemy Radzie Rodziców za zorganizowanie wspaniałej zabawy w tak miłej atmosferze oraz opiekunom dbającym o bezpieczeństwo uczniów podczas dyskoteki.

            /tekst: p. E. Hulek/

          • TANECZNE INSPIRACJE BLUESA

          • 12 czerwca klasy 4 i 5 miały przyjemność uczestniczyć w pokazach tanecznych zespołu BLUES, który działa przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury.

            Zespoły zaprezentowały się w wielu układach tanecznych przy wielkich owacjach widowni.

            Wśród tancerzy, nasi uczniowie mogli podziwiać zarówno swoich obecnych kolegów, jak i wielu absolwentów szkoły.

            Wielkie brawa i gratulacje!

          • PRZYGOTOWANIE DO SZKOLENIA STRZELECKIEGO

          • 12 czerwca, na lekcjach Edukacji dla bezpieczeństwa w klasach 8, zostały przeprowadzone zajęcia w ramach edukacji obronnej.

            Dzięki uprzejmości Jednostka Strzelecka 2051 im. mjr Władysława Rudolfa-Wilka, gościliśmy druż. ZS Nikodama Idzika, który posługując się DEKO karabinka AKM omówił podstawowe zasady bezpieczeństwa przy posługiwaniu się bronią palną /BLOS/ oraz postawy strzeleckie. Następnie przedstawił jak częściowo złożyć i rozłożyć broń. Po omówieniu budowy naboju, pokazał w jaki sposób załadować i rozładować magazynek.

            W trakcie zajęć uczniowie mieli możliwość sprawdzić swoje praktyczne umiejętności posługiwania się bronią.

          • DZIEŃ MAMY w klasie II B

          • We wtorek 6 czerwca w klasie II B obchodziliśmy Dzień Mamy. Uczniowie wraz z wychowawczynią zaprosili swoje mamy do szkoły, aby wspólnie uczcić to radosne święto. Dzieci z wielkim zaangażowaniem przygotowały występ artystyczny. Były poważne wiersze, wzruszające życzenia, skoczne piosenki,  ale nie zabrakło też wesołych i śmiesznych akcentów zawartych w utworach, które rozbawiły mamy i bardzo im się spodobały. Artyści spisali się ma medal!

            Mamy ze wzruszeniem podziwiały swoje pociechy, a potem gromkimi brawami nagrodziły ich występ.

          • FRANCUSKA GRA W BULE W NASZEJ SZKOLE

          • 31 maja 2023 r. tuż przed Dniem Dziecka, uczniowie klas VII oraz VIII zagrali w popularną we Francji grę w bule (la pétanque). Wspólnie przygotowaliśmy tor (zwany bulodromem) o wymiarach 15x4 m i rozpoczęliśmy zabawę. My podzieliliśmy się na drużyny, ale grę można rozgrywać w składach jeden gracz przeciwko drugiemu. La pétanque polega na rzucaniu kulami z okręgu w kierunku małej kulki świnki (cochonnet). Po wyrzuceniu wszystkich kul gracze podliczają punkty w rozgrywce (1 pkt. za kulę). Zwycięża drużyna, której kule są najbliżej świnki. Partię wygrywa zespół, który jako pierwszy zdobędzie 13 pkt. Na zakończenie uczniowie stwierdzili, że była to dobra zabawa.

          • WYCIECZKA klas szóstych do Bud Głogowskich

          • 5 i 6 czerwca br. uczniowie klas szóstych wyjechali na dwudniową edukacyjno-integracyjną wycieczkę do Bud Głogowskich, gdzie znajduje się Ośrodek Wypoczynkowy: Centrum Natura (Zakład Aktywności Zawodowej Caritas Diecezji Rzeszowskiej).

            W czasie pobytu w Ośrodku Wypoczynkowym uczniowie kształtowali nawyki kulturalnego zachowania w miejscach publicznych, a także poszerzali swoją wiedzę i umiejętności biorąc udział w warsztatach fotograficznych, mydlarskich i decoupage. Ćwiczyli celność podczas oddawania strzałów z wiatrówki do tarczy, odbyli również spacer ścieżką edukacyjną do Rezerwatu Zabłocie. Podczas przerw bardzo chętnie korzystali z przepięknej, bezchmurnej pogody, spędzając czas wolny w otoczeniu urokliwej przyrody. Rozgrywali mecze siatkówki, piłki nożnej, grali w badmintona, ćwiczyli mięśnie na siłowni plenerowej oraz odpoczywali na kocykach i w hamakach. Do dyspozycji mieli również salę zabaw wyposażoną w duży telewizor, piłkarzyki oraz bilard. Świetnie bawili się i integrowali podczas wspólnie oglądanego filmu, dyskoteki, a także przy wieczornym ognisku.

            Taki wyjazd to wspaniała szkoła życia i skarbnica wiedzy na temat odwiedzanych miejsc i nabywanych nowych umiejętności. Prawdą jest, że podróże kształcą, ponadto warto pamiętać, że uczą czerpania radości z życia. /tekst: p. E. Hulek/

            Wrażenia uczestników wycieczki:

            Ola z kl. 6a:

            Na wycieczce do Bud Głogowskich wraz z koleżankami i kolegami spędziliśmy niezapomniane chwile. Podczas podróży autokarem śpiewałyśmy wiele piosenek, a gdy ugościli nas pracownicy, mieliśmy zajęcia mydlarskie, fotograficzne, a także decoupage. Po zajęciach mieliśmy obiad oraz dużo czasu wolnego spędzonego w przyjemnej atmosferze. Mieliśmy ognisko oraz dyskotekę. Drugi dzień zaczęliśmy od wymeldowania z pokoi. Zjedliśmy śniadanie, postrzelaliśmy z wiatrówek, a na koniec poszliśmy na spacer po lesie.

            Bardzo miło wspominam tą wycieczkę i chciałabym jeszcze tam wrócić.   J

            Milena z kl. 6b:

            Wycieczka bardzo mi się podobała. Dzięki zorganizowanym zajęciom mogłam nauczyć się nowych rzeczy takich jak: robienie mydełek, decoupage, fotografia bez użycia aparatu, czy strzelanie z „wiatrówki”. Wolny czas poświęcałam głównie na grę w siatkówkę oraz odpoczynek na hamakach. Był to niezapomniany czas. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś wybierzemy się tam na wycieczkę.    J

            Wojtek z kl. 6a

            Wycieczka szkolna w której brałem udział, była bardzo interesująca i integrująca. Pozwoliła się lepiej poznać wszystkim uczestnikom z różnych klas. Ośrodek w którym byliśmy, był bardzo przytulny i zapewniał wiele atrakcji. Mam nadzieję, że za rok znowu tam pojedziemy.

            Wycieczka była SUPER!!!

            Maja z kl. 6b: 

            Wycieczka bardzo mi się podobała i na pewno będzie jedną z moich ulubionych. Było dużo czasu wolnego, kiedy mogliśmy grać na przykład w siatkówkę bądź piłkę nożną. Ja moim skromnym zdaniem lubiłam spędzać czas na hamaku czytając książkę. Wieczorem mieliśmy ognisko, na którym sami piekliśmy kiełbaski, było pysznie. Ulubionej aktywności nie da się wybrać, gdyż wszystkie były super. Decoupage oraz robione przez nas mydełko pięknie prezentują się w domu. Wieczorem mogliśmy wybrać czy chcemy oglądać film, czy wolimy bawić się na dyskotece.

          • Wycieczka kl. IVB do kręgielni „Laguna”

          • W poniedziałek 05.06.2023 roku klasa IVb wybrała się na do kręgielni Laguna do Ropczyc. Celem wycieczki była integracja zespołu klasowego, poprzez zabawę połączoną z rywalizacją. Gra w kręgle okazała się niezwykle wciągająca. Początkowe rzuty kulą były trochę niezdarne, lecz z każdym kolejnym rzutem było lepiej i uczniowie zdobywali coraz więcej punktów. Podczas rozgrywek uczniowie samodzielnie zamawiali sobie posiłki. Najczęściej wybieranym była uwielbiana przez wszystkich pizza. Dwie godziny gry szybko minęły. Rywalizacja dostarczyła dzieciom wielu sportowych emocji i przyjemnych wrażeń.

            To był wspaniale spędzony czas. Dziękuję wszystkim za wspaniałą postawę.

            /tekst: p. S. Skóra/

          • Projekt edukacyjny „Świetliczaki na tropie kolorów świata”

          • W bieżącym roku szkolnym dzieci uczęszczające na świetlicę wzięły udział w dwóch projektach edukacyjnych: Gramy zmysłami i Świetliczaki na tropie kolorów świata. Koordynatorem projektów była p.Agata Dąbrowska, w projektach wzięła też udział grupa pod opieką p.Marii Kmieć.

            Projekt Świetliczaki na tropie kolorów świata składał się z 6 modułów:

            1.Moduł niebieski- Europa

            2. Moduł żółty – Azja

            3. Moduł czarny- Afryka

            4. Moduł czerwony – Ameryka

            5. Moduł zielony – Australia i Oceania

            6. Moduł kolorowy – Świat

            Z każdego modułu należało wykonać co najmniej 2 zadania.

            Wykonaliśmy 15 zadań, przy ich realizacji doskonale się bawiliśmy.

            1. Europejskie powitania- zapoznaliśmy się z formami powitania w 30 krajach europejskich i stworzyliśmy mini słowniczek. Rozwiązywaliśmy quizy.

            2.Wielcy malarze- zapoznaliśmy się z sylwetkami wielkich malarzy ( prezentacja, albumy) i wykonaliśmy reprodukcje ich dzieł.

            3.Tradycje parzenia herbaty- zapoznaliśmy się z historią herbaty i metodami jej przyrządzania ( krótkie filmy). Wykonaliśmy prace , których punktem wyjścia były plamy po herbacie.

            4. Smok chiński- poznaliśmy ciekawostki o smoku chińskim, jego symbolikę, a następnie wykonaliśmy smoki z rolek po ręcznikach papierowych.

            5. W kraju kwitnącej wiśni – dowiedzieliśmy się ciekawostek o Japonii, o tradycjach tego kraju, a następnie wykonaliśmy techniką origami płaskiego z koła Japonkę.

            6. Afrykańskie plemiona- zapoznaliśmy się z ciekawostkami o stylu życia, wierzeniach, zwyczajach wybranych plemion afrykańskich ( prezentacja, filmiki). Następnie wykonaliśmy masajskie naszyjniki.

            7.Nil- dowiedzieliśmy się podstawowych informacji na temat rzeki ( filmiki), prezentacja, a następnie stworzyliśmy w grupach gry planszowe.

            8. W kraju faraonów- zapoznaliśmy się z filmikami o Egipcie, obejrzeliśmy albumy, poznaliśmy ciekawostki o mumiach, piramidach, egipskich hieroglifach, a następnie sami tworzyliśmy egipskie hieroglify.

            9. Indiańskie totemy- na podstawie filmików i prezentacji poznaliśmy plemiona zamieszkujące Amerykę i ich rękodzieło. Później wykonaliśmy własne totemy.

            10. Fabryka snów- zapoznaliśmy się z techniką tworzenia filmów, poznaliśmy sylwetki wybranych aktorów, a następnie stworzyliśmy własną Aleję Gwiazd.

            11 Wielka Rafa Koralowa – zapoznaliśmy się z prezentacją na ten temat, obejrzeliśmy krótki filmik, a następnie wykonaliśmy rafę koralową.

            12. Aborygeni – obejrzeliśmy filmik o tej grupie ludności, poznaliśmy ciekawostki o nich, a następnie wykonaliśmy metodą kropkową totemy.

            13. Proszę państwa oto miś...- zapoznaliśmy się z gatunkami niedźwiedzi ( prezentacja, film edukacyjny), odgadywaliśmy zagadki o niedżwiedziach, poznaliśmy utwory których bohaterami są misie, a następnie wykonaliśmy prace plastyczne.

            14. Flagi świata- na podstawie informacji zawartych w internecie i korzystając z map poznaliśmy wygląd flag wybranych państw. Odgadywaliśmy nazwy państw po wyglądzie flagi ( quizy). Następnie stworzyliśmy grę memory z flagami 20 państw.

            15. Pustynie świata – na podstawie informacji z internetu i krótkich filmików poznaliśmy ciekawostki o obszarach pustynnych na wszystkich kontynentach. Wykonaliśmy pracę plastyczną Karawana.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Sędziszowie Małopolskim
      • (+17) 22-16-825
      • Osiedle Młodych 20 39-120 Sędziszów Małopolski Poland
      • ePUAP: /SP3SedziszowMlp/domyslna
  • Galeria zdjęć

      brak danych