JUBILEUSZ 25-LECIA ISTNIENIA SZKOŁY

UROCZYSTOŚĆ POŚWIĘCENIA NOWEJ SALI GIMNASTYCZNEJ

Od początku tego roku szkolnego wszystkie klasy naszej szkoły korzystają z wielką radością z dobrodziejstw nowego obiektu, jakim jest sala gimnastyczna oraz 6 nowych sal dydaktycznych. W związku z tym dnia 19 października 2017 roku miała u nas miejsce wielka uroczystość. Były to obchody 25-lecia istnienia szkoły połączone z poświęceniem sali gimnastycznej oraz całego nowo powstałego budynku.

Uroczystość była piękna, doniosła, wzruszająca i wspaniała. Rozpoczęła się Mszą św., na którą wyruszyliśmy prowadzeni przez poczet sztandarowy. Po powrocie do szkoły, uroczyście przecięto wstęgę przed nowym głównym wejściem. Dokonał tego burmistrz Sędziszowa Małopolskiego pan Bogusław Kmieć, wicestarosta naszego powiatu pani Bernadeta Frysztak, dyrektor szkoły pan Benedykt Czapka, przedstawiciel samorządu uczniowskiego Jakub Płocica oraz przedstawiciel Szkolnej Rady rodziców pani Iwona Dobrzańska. Po czym opustoszała na moment szkoła zaczęła wypełniać się zaproszonymi znamienitymi gośćmi. Warto nadmienić, że była też obecna pierwsza dyrektor szkoły pani Monika Szarek oraz były burmistrz Sędziszowa Młp. pan Kazimierz Kiełb, za kadencji którego powstały plany budowy sali i ruszyła budowa.

Kiedy goście zajęli miejsca nastąpiły przemówienia. Najpierw przemówił nasz dyrektor, który przywitał wszystkich notabli i omówił najważniejsze wydarzenia z historii szkoły od wydania aktu założycielskiego, przez zmiany związane z reformą edukacji w roku 1999, dobudowanie piętra w 2002 roku, przyjęcie przez szkołę imienia Jana Pawła II w roku 2006, co nadało jej szczególny rys wychowawczy i duchowy, aż po wbicie pierwszej łopaty pod budowę nowego obiektu pod koniec lipca 2015 roku. Po tym przemówieniu nastąpił moment pobłogosławienia i poświęcenia całości nowego obiektu. Dokonał tego godnie i uroczyście ksiądz Krzysztof Gac proboszcz Parafii Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie Małopolskim.

Następnie głos zabrał burmistrz pan Bogusław Kmieć, który ofiarował szkole pamiątkowe tableau oraz makietę naszej sali gimnastycznej wypełnioną słodyczami dla wszystkich uczniów i pracowników. Potem głos zabrała pani wicestarosta Bernadeta Frysztak, a po niej pan Artur Hossa wiceprezes oddziału ZNP w Sędziszowie Małopolskim. Otrzymaliśmy w darze od gości nowe piłki i inne wyposażenie sportowe. Pod koniec części oficjalnej pani wicedyrektor Elżbieta Bąkowska odczytała okolicznościowe adresy od Posła na Sejm RP pana Kazimierza Moskala oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego pana Władysława Ortyla, które skierowane były do pana dyrektora i uczniów naszej szkoły oraz gości uroczystości. Liczne obowiązki (poselskie i marszałkowskie) uniemożliwiły im udział w naszym święcie.

Następnie zaczęła się część artystyczna, nad którą pracowała w niemałym trudzie pani Elżbieta Kulpicka wraz z przeszło 40-osobową grupą uczniów z wszystkich klas IV-VII. Występy uczniów i prezentacja multimedialna pozwoliły cofnąć zegar się o 25 lat i odbyć niezwykłą podróż w czasie. Przypomnieliśmy sobie początki szkoły i jej najnowsze dzieje, wniknęliśmy w jej mury, odkryliśmy czas miniony, poczuliśmy atmosferę nauki, pracy i zabawy. Tańce i piosenki wzbudzały w widzach spontaniczny aplauz, wiele radości i wspaniałe wrażenia. Warto nadmienić, że szkoła nasza dzięki pani Patrycji Idzik i pani Urszuli Kani-Wiater przybrała na swój jubileusz wspomnieniowy charakter poprzez wystawy, wystawki, ekspozycje, aby pokazać ten niezwykły dla naszego środowiska czas 25 lat jak 25 razy witaliśmy we wrześniu początek roku szkolnego, 25 razy cieszyliśmy się nadchodzącą jesienią, zimą, Bożym Narodzeniem, wiosną, początkiem lata i wakacji. Wpisani w niepojęty plan wydarzeń mogliśmy obserwować barwny pochód dzieci, które w naszej szkole z upływem lat stawały się nastolatkami i opuszczały nasze mury. Niektórzy rodzice na kartach historii szkoły odnajdywali siebie, z czasów, kiedy byli w wieku swoich dzieci, a które dziś przyprowadzają do tej samej szkoły, w której oni pobierali nauki.

Po uczcie duchowej wszyscy goście zostali zaproszeni na poczęstunek, który przygotowały panie z Koła Gospodyń z Klęczan.

Ciesząc się z otwarcia nowej sali gimnastycznej i obchodząc jednocześnie bardzo ważny dla nas jubileusz można stwierdzić, że oprawa tych wspaniałych wydarzeń, która kosztowała osoby zaangażowane wiele trudu i starań był piękna, bardzo udana i pełna niezapomnianych wrażeń.

tekst: mgr Bogusława Rembisz

OTWÓRZ GALERIĘ