• WAKACYJNO - PATRIOTYCZNY WYJAZD ORLĄT I STRZELCÓW z Jednostki Strzeleckiej 2051 im. mjr Władysława Rudolfa-Wilka

• W dniach 29.06 – 8.07.2023 r. grupa Orląt uczestniczyła w wycieczce, której głównym celem były uroczystości z okazji 80. rocznicy tragicznej śmierci gen. Sikorskiego na Gibraltarze.

cz. 1

Fotorelacja z dn. 29.06. - 1.07.2023

• wyjazd z parkingu spod Kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie Małopolskim

• przyjazd do Nicei – zakwaterowanie, zwiedzanie

• przejazd i zwiedzanie Monako i Monte Carlo

cz. 2

Fotorelacja z dn. 2,3 i 5.07.2023 r.

• przyjazd, zakwaterowanie i zwiedzanie Malagi - Alcazaba oraz teatr rzymski, dom narodzin Picassa, katedra, elegancka ulica Larios oraz lokalne targowisko.

• czas na plaży w okolicy Malagi, pobyt nad morzem Alborańskim

cz. 3

Fotorelacja z dn. 4.07.2023 r.

• przejazd i zwiedzanie Gibraltaru - rezerwat małp, jaskinie Św. Michała, tunel wielkiego oblężenia, objazd dookoła skały z przystankiem przy Catalan Bay,

• przygotowanie do uroczystości,

• Msza święta o godz. 16.00 w Katedrze Najświętszej Maryi Panny na Gibraltarze,

• główne uroczystości, które odbyły się pod pomnikiem upamiętniającym tragiczną śmierć Gen. Sikorskiego na Gibraltarze, zlokalizowanym w tzw. Europa Point skąd było widać wybrzeże Afryki.

• godz. 23:06 /godzina katastrofy/– uroczystość złożenia wiązanek kwiatów na morzu oraz modlitwa w pobliżu miejsca katastrofy – Eastern Beach,

4 lipca 1943 r. gen. Władysław Sikorski, premier rządu RP na uchodźstwie i Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych, zginął w katastrofie lotniczej na Gibraltarze. Przyczyny wypadku do dziś nie zostały do końca wyjaśnione. Zginęło w nim 16 osób.

Cześć ich pamięci!

cz. 4

Fotorelacja z dn. 6-8.07.2023 r.

• przyjazd i zwiedzanie Barcelony,

• plażowanie w Lloret de mar

• Innowacja „Lekturki spod chmurki”

• I Moduł

W pierwszym module dzieci zapoznały się z lekturą „Sposób na Elfa”. Wykonały następujące zadania:

1. Zapoznały się z chmurką Tosią, a następnie wyruszyły w podróż po Wrocławiu. Każdy przygotował ilustracje, zdjęcia i informacje o najciekawszych miejscach w mieście i wspólnie stworzyliśmy mapę atrakcji miasta.

2. pokolorowały W LEKTURNIKU okładkę, podpisały się i uzupełniły strony związane z pierwszą przeczytaną lekturą.

3. Zorganizowały klasową akcję bookcrossingową "Książki w podróży".

4. Przygotowały plakat zachęcający innych do przeczytania lektury "Sposób na Elfa".

5. Każdy indywidualnie przygotował "lekturę w pudełku" i przedstawił ją całej klasie.

6. Odwiedziły lecznicę dla zwierząt, gdzie przekazały datek pieniężny na rzecz potrzebujących zwierząt oraz zapoznały z pracą weterynarza.

7. Dowiedziały się co zabrać na wyjazd i dopasowały to do miejsca oraz czasu trwania podróży.

MODUŁ II

W drugim module przenieśliśmy się do słonecznych Włoch i razem z bohaterem lektury „O psie, który jeździł koleją”, „odwiedziliśmy” najciekawsze zakątki tego kraju

Wykonaliśmy następujące zadania:

1. Plan wydarzeń lektury na lince. W trzyosobowych grupach uczniowie opracowali najważniejsze wydarzenia z lektury "O psie, który jeździł koleją".

2. Świętowaliśmy dzień poświęcony miejscu wydarzeń czyli Włochom. Dzieci przygotowały ilustracje, zdjęcia i ciekawostki dotyczące miejsc, które są szczególnie godne polecenia. Następnie udaliśmy się do pobliskiej restauracji, gdzie przy okazji warsztatów robienia pizzy( z której Włosi słyną), zapoznaliśmy się z zawodem kucharza.

3. Stworzyliśmy makietę ukazującą najważniejsze wydarzenia z lektury i jeszcze raz przypomnieliśmy sobie czego nauczyliśmy się od głównego bohatera.

4. Uzupełniliśmy i zakończyliśmy lekturnik.

5. Udało nam się urządzić lekcję pod chmurką podczas, której wymienialiśmy się doświadczeniami czytelniczymi i zachęcaliśmy do czytania ulubionych książek.

6. Na zakończenie wybraliśmy się w wirtualną podróż, uprzednio pakując walizki tak by wszystko co potrzebne się z nich znalazło i zostało odpowiednio poskładane. Dzięki przygotowanemu biletowi, bez przeszkód dotarliśmy do zakończenia naszej czytelniczej przygody.

Moduł III

W trzecim module zawędrowaliśmy do mroźnej Grenlandii, by poznać życie Anaruka bohatera książki pt. „Anaruk chłopiec z Grenlandii”.

Zrealizowaliśmy następujące zadania:

1. Zapoznanie się z Grenlandią oraz życiem jej mieszkańców dawniej i obecnie. Następnie dzieci przygotowały informacje wraz ze zdjęciami i ilustracjami, dotyczące najciekawszych miejsc oraz zjawisk przyrodniczych. Omawialiśmy wygląd oraz cechy charakterystyczne wyspy, a także umiejscowiliśmy ją na mapie świata.

2. W lekturniku uzupełnialiśmy strony dotyczące lektury oraz rysowaliśmy i opowiadaliśmy najciekawsze, naszym zdaniem przygody Anaruka. Zapisaliśmy w zeszycie tę, dotyczącą uratowania przez chłopca jego ojca.

3. W dniu pizzy przygotowaliśmy w parach pizzowy plan wydarzeń lektury. Następnie każdy opowiadał swoje ulubione fragmenty książki.

4. Wspólnie stworzyliśmy rysunkowy plan postępowania w sytuacji, kiedy się zgubimy. Wszystkie sposoby ćwiczyliśmy praktycznie w trakcie wyjścia poza teren szkoły. Omówiliśmy też zasady bezpieczeństwa.

5. Wykonaliśmy z klocków lego makietę lektury.