• Akademia Dobrych Manier

• W roku szkolnym 2022/2023 kontynuowany jest program Akademia Dobrych Manier, wspierający działania Szkolnego Programu Wychowawczo – Profilaktycznego.

Założeniem programu jest kształtowanie postawy kulturalnego stylu bycia w sytuacjach społecznych. Dzięki zdobytej podczas realizacji programu wiedzy oczekuje się, iż uczniowie będą traktować siebie i innych z należytym szacunkiem, co daje szanse na budowanie właściwych relacji międzyludzkich.

CELE GŁÓWNE

1. Kształtowanie umiejętności kulturalnego zachowania się w różnych sytuacjach.
          2. Uświadomienie celowości dobrych zachowań międzyludzkich.
          3. Podnoszenie kultury osobistej uczniów.
          4. Wyrabianie szacunku dla innych.
          5. Wzmacnianie poczucia własnej wartości.

CELE SZCZEGÓŁOWE

1. Rozszerzanie podstawowej wiedzy na temat kulturalnego zachowania się.
          2. Doskonalenie umiejętności kulturalnego komunikowania się, odpowiedniego posługiwania się zwrotami grzecznościowymi.
          3. Uczenie krytycznej postawy wobec różnych zachowań.
          4. Podnoszenie poczucia własnej wartości.
          5.  Właściwe korzystanie z urządzeń służących do rozpowszechniania informacji (np. komputer, telefon). Poszanowanie prywatności/własności wszystkich  użytkowników.
          6. Doskonalenie umiejętności doboru stroju w zależności od okoliczności.
          7. Wdrażanie do kulturalnego zachowania się przy stole.
          8. Kształcenie umiejętności bezkonfliktowej współpracy w grupie.

OCZEKIWANE REZULTATY

1. Uczeń wie co to znaczy być kulturalnym.
          2. Używa zwroty grzecznościowe w odpowiedniej sytuacji, dba o piękno języka ojczystego.
          3. Zgodnie współpracuje w grupie.
          4. Poszerza i wzbogaca wiedzę i umiejętności z zakresu savoir-vivre przy stole,
            w teatrze, kinie, filharmonii, kościele, środkach transportu publicznego, itp.
          5. Rozpoznaje negatywne postawy wśród rówieśników.
          6. Szanuje prywatność/własność użytkowników sieci internetowej, sieci komórkowych.
          7. Nazywa, wyraża, kontroluje swoje emocje.
          8. Ma poczucie własnej wartości.
          9. Odnosi się z szacunkiem do innych.
          10.  Dobiera odpowiedni strój do okoliczności.